Badanie OCT ma szerokie zastosowanie w diagnostyce chorób oczu, a także w monitorowaniu i ocenie skutków terapii. Z uwagi na to, że jest ono nieinwazyjne, bezbolesne i całkowicie bezpieczne dla pacjenta, często wykorzystywane jest u dzieci, osób starszych, a także przy kontroli stanu pochodzących z genetycznych chorób oczu.
Najbardziej znane jest badanie OCT oka, wykorzystywane do diagnostyki różnych schorzeń siatkówki i tkanek oczu. Oto jak działa badanie OCT:
Badanie OCT to nieinwazyjna i bezbolesna procedura diagnostyczna, polegająca na obrazowaniu przestrzeni za siatkówką oka przy użyciu promieniowania świetlnego.
Odpowiedzi na te pytania poszukajmy w dążeniu do optymalnego leczenia oraz w walce o szacunek dla różnorodności kulturowej, filozoficznej i naukowej.
Szybkość i precyzja: Technika OCT jest niezwykle precyzyjna i umożliwia uzyskanie obrazów o bardzo wysokiej rozdzielczości. Badanie jest również stosunkowo szybkie i nieinwazyjne, co sprawia, że jest wygodne zarówno dla pacjenta, jak i lekarza.
Dbaj o to, by nieustannie zgłębiać swoją wiedzę i poszerzać kompetencje. Bądź na bieżąco ze stale zachodzącymi zmianami, nowymi sposobami leczenia oraz profilaktyki. Dołącz do nas i podnieś swoje kompetencje już teraz.
Poza samą siatkówką OCT pozwala dokładnie ocenić stan nerwu wzrokowego. Wysoka czułość umożliwia diagnostykę zmian i chorób, które mogą zostać niezauważa single podczas tradycyjnego badania.
Specjalista, zlecając wykonanie badania, powinien skierować pacjenta do placówki, w które istnieje możliwość przeprowadzenia go w ramach refundacji.
Badanie OCT oka jest badaniem obrazowym, a dokładnie – koherentną tomografią gałki ocznej. Lekarz widzi w niej zarówno przednią, jak i tylną część gałki, w tym – umiejscowioną z tyłu plamkę żółtą.
Technika ta opiera się na interferometrii koherentnej, która pozwala na pomiar różnicy czasu podróży i intensywności odbitego światła od różnych warstw tkanek.
Choroba, będąca wówczas tajemniczym i śmiertelnym schorzeniem, stała się przedmiotem intensywnych badań naukowych, które doprowadziły do odkrycia Legionella pneumophila jako głównego czynnika sprawczego.
Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem. Pokaż więcej Czy 10 artykuł był dla Ciebie pomocny? Tak :-)
Ile trwa badanie OCT? Zajmuje z reguły jedynie kilkanaście minut i może być wielokrotnie powtarzane, ze względu na wysokie bezpieczeństwo.
Warto przed wykonaniem badania porównać cenniki poszczególnych klinik. Należy zaznaczyć, że badanie OCT to metoda, której nie można wykonać we wszystkich gabinetach okulistycznych. Istnieje możliwość wykonania badania na NFZ. Wtedy lekarz wystawiający takie zalecenie, najczęściej kierując pacjenta do konkretnej placówki.
Badanie OCT (Optical Coherence Tomography) to metoda diagnostyczna umożliwiająca szczegółowe badanie tkanek oka. Technologia ta click here stosowana jest w okulistyce od ponad 20 lat i znacząco poprawiła możliwości diagnostyczne i lecznicze w chorobach oczu.